Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami.
Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji, co może potwierdzać jedną z teorii pochodzenia Słowian. Jeśli natomiast chodzi o ziemie polskie – najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki powszechnie wykonuje się przed Wielkanocą, a także na coraz rzadziej obchodzone Jare Święto. Nie może ich zabraknąć wśród świątecznych pokarmów. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
Źródło: Wikipedia
Kraszanki
Pisanka-kraszanka powstaje techniką rytowniczo-dziurkowaną. Jest to wyjątkowo żmudny ale i bardzo efektowny sposób zdobienia. Polega on na wyskrobywaniu ostrym narzędziem na zabarwionej na jednolity kolor skorupce jajka, cienkiej wiotkiej linii układającej się w misterne motywy. Na wyjątkowy artystyczny efekt tej techniki składa się misterny ornament wydrapywanej kreski, oraz kontrast pomiędzy bielą skorupki a farbą.
Pisanki wykonane metodą batikową
Metoda polega na nanoszeniu rozgrzanego wosku na skorupkę jajka za pomocą szpilki. Pokryte woskiem jajko jest barwione, następnie osuszone i ponownie nakłada się wosk. Czynność ta jest powtarzana na każdym zastosowanym kolorze. Na końcu usuwamy wosk i odkrywamy wzory.